Dnes som sa rozhodla, že Vám poviem viac o 1 supermateriále, ktorý je čisto prírodný, ekologický obnoviteľný a v neposlednom rade dizajnový …
tam ta dá … 👏
je ním KOROK …
Ktorý v súčasnej dobe, kedy si ľudia (konečne) uvedomujú dôležitosť používania obnoviteľných zdrojov zažíva turbulentný vzrast popularity.
Poďme sa naň teda bližšie pozrieť :
🌱
Korok je vonkajšia kôra korkového duba, ktorý rastie najmä v oblasti Stredozemného mora. Korkový dub má kôru, ktorej vlastnosti a spôsob regenerácie sú unikátne, zloženie korkovej suroviny s viac než 40 miliónov buniek naplených vzduchom na kubický centimeter, robí z korku prirodzený zvukový a tepelný izolant. Korok neprepúšťa ani tekutiny, ani plyny.
Korkový dub má schopnosť svoju kôru regenerovať, čo umožňuje jej olúpanie bez toho, aby sa strom poškodil. Dožíva sa veku okolo 180 rokov, čo znamená, že umožňuje približne 17 – 20 zberov korkovej kôry. Prvé olúpanie „panenskej kôry“ môže prebehnúť vo veku okolo 25 rokov, kedy strom dosahuje v obvode minimálne 70 cm. Následné odobratie kôry sa opakuje po 9 – 12 rokoch vždy počas leta. Až pri treťom olúpaní dosahuje kôra požadovanú kvalitu. Zber kôry prebieha už stáročia rovnakým spôsobom a to ručne, bez potreby ekologicky škodlivej mechanizácie. Svetová produkcia kôry sa pohybuje okolo 340.000 ton ročne, z žoho viac ako 55% produkuje Portugalsko.
Obr. zdroj Pinterest


 

Scroll to Top